کدام سالم تر است؟

روزانه چه غذاهایی باید مصرف کنیم تا سالم بمانیم؟خوردن غذا به ما انرژی می دهد و باعث می شود که ما رشد کنیم و بزرگ شویم. همچنین باعث می شود ما سلامت زندگی کنیم. روزانه ما به خوردن انواع غذاها احتیاج داریم که شامل میوه ها،سبزیجات، گوشت، پروتئین، غلات، لبنیات، مواد قندی، چربی ها و دانه ها می شود.

 

روزانه به چه غذاهایی بیشتر احتیاج داریم؟

میوه ها و سبزیجات مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی به بدن ما می رساند و کمک می کند تا رشد بهتری داشته باشیم. روزانه باید به مقدار 5 وعده یا 5 بار میوه و سبزیجات بخوریم. هر وعده از آن می تواند یک عدد میوه یا یک لیوان آب میوه باشد و برای سبزیجات نیز می تواند مقداری از آنها به عنوان یک غذا مصرف شود. اما یادتان نرود که خوردن سبزیجات برای بدن یک امر ضروری است. پس سبزیجات را به عنوان یکی از وعده های غذایی خود در نظر بگیرید تا بدنی سالم تر داشته باشید. در غذاها معمولا سبزیجات را باید به روش آبپز مصرف کرد تا خواص و ویتامین های موجود در آن حفظ شود، بنابراین به خوبی طعم غذاهای سرخ شده و چرب نیست، اما مفیدتر از آن است، پس اگر از طعم آن خوشتان نمی آید سعی کنید آن را با لذت بخورید زیرا برای بدن شما ضروری و مفید است و اگر می خواهید از سبزیجات بی بهره نمانید آن را یکی از مواد اصلی غذایی خود قرار دهید.

 

حبوبات و غلات و دانه ها موادی همچون نان، برنج، سیب زمینی، ماکارونی و ... می باشند. این مواد و غذاهایی که از این دسته از مواد تشکیل شده است انرژی لازم را به بدن ما می رساند. نصف غذا و موادی که روزانه استفاده می کنیم باید از این گروه باشد.

 

مواد قندی  و چربی ها موادی همچون روغن، بیسکوئیت، شیرینی، شکلات، بستنی و ... می باشند. این مواد انرژی زیادی به بدن شما می رساند و همچنین خوردن آنها برای سیستم اعصاب بسیار اهمیت دارد، اما باید توجه داشته باشید که خوردن زیاد آنها شما را چاق می کند و برای دندان هایتان نیز خطرناک است و به آنها صدمه می زند، به خصوص مواد قندی،که بعد از هر بار مصرف آن مسواک زدن نیز توصیه می شود. روزانه نباید بیش از دو عدد از مواد قندی یا چربی ها بخورید.

کدام سالم تر است؟

گوشت و پروتئین که شامل مرغ، ماهی، تخم مرغ، گوشت حیوانات و ... می باشند. این غذاها قسمت اعظمی از مواد معدنی را به بدن ما می رساند. و بدن را در ساخت و ساز و بازسازی خود کمک می کند. یعنی اگر بدن شما آسیب دیده باشد، این مواد سلول های آسیب دیده را بازسازی می کند. با اینکه این مواد برای بدن بسیار مهم هستند، اما خوردن روزانه ی مقدار کمی از آنها ما را سالم نگه می دارد. این مواد می تواند حدود 10 در صد از مواد غذایی ما را تشکیل دهد.

 

لبنیات که شامل شیر،پنیر، ماست و ... می باشد. این مواد کلسیم لازم را به بدن می رساند. کلسیم کمک می کند تا دندان ها و استخوان ها محکم بماند.

با خوردن صحیح این مواد می توانید بدنی سالم و قدرتمند داشته باشید. و همچنین در خوردن سبزیجات سخت نگیرید.

   


لطیفه های با مزه

شنبه 29 آبان 1389 نویسنده: هستی زمانی | نوع مطلب :لطیفه های کودکانه ،


اولی : چرا گریه می كنی؟

دومی : چون اگر یك دقیقه زودتر رسیده بودم از اتوبوس جا نمی ماندم

اولی : ولی طوری گریه می كنی كه انگار اتوبوس دو ساعت پیش رفته بود


خبرنگار: چرا قبل از هر بازی به حمام می روی؟

فوتبالیست: برای اینكه گلهای تمیز بزنم


معلم: چند وقت است كه حمام نرفتی؟

شاگرد: از موقعی كه امیركبیر در حمام كشته شد


 

معلم: بگو به غیر از اكسیژن چه چیزهایی در هوا وجود دارد؟

شاگرد : آقا اجازه، كلاغ ، مگس ، پشه پدر : حالا كه رفوزه شدی به كسی نگو تا آبرویت نرود

پسر: چشم پدر، به همه سفارش كردم تا به كسی نگویند
 

پنی سیلین
یه روز شخص خسیسی روی خودش آب یخ می ریخته! یکی می بیندش و ازش می پرسه: چرا این كار رو می کنی؟! می گه: می خوام سرما بخورم! با تعجب می پرسه: چرا؟ می گه: آخه یه «پنی سیلین» تو خونه دارم، تاریخ مصرفش داره می گذره!
.
.
.


پیك نیك
یكروز سه تا دوست با هم میروند پیك نیك. اولی می گوید: نهار را من می آورم. دومی می گوید: نوشابه را هم من می آورم. سومی كه زرنگ بود می گوید: خوب همه چیز را كه شما آوردید، من هم داداشم را می آورم.
.
.
.


تور ماهیگیری

یه روز یه نفر می ره ماهی بگیره، تور رو می اندازه تو دریا؛ اما هر چی می كشه در نمی یاد. می ره زیر آب، می بینه ماهیها تور رو بستن، دارن والیبال بازی می كنن
.
.
.


چاه آب
یه نفر داشته از كنار چاهی رد می شده، می بینه یكی از ته چاه داد می زنه: كمك كنید، شما را به خدا كمك كنید... . طرف روی چاه خم می شه و جواب می گه: آخه آدم حسابی، ته چاه جای گدایی كردنه؟!!
.
.
.


خنده....خنده

آب

به فردی می گن: اگه آب نبود، چی می شد؟ می گه: اون وقت شنا یاد نمی گرفتیم، بعد غرق می شدیم!

انگشت

یه نفر می ره دكتر و می گه: من همه جام درد می كنه. دكتر: خب، نشون بده ببینم. طرف هم دست می زنه به سر و صورت و دست و پا و گردن وناله می کنه. دكتر: جان من، شما هیچ جات درد نمی كنه، شما انگشتت شكسته!

بلیط اتوبوس

تو یه شهری، قیمت بلیت از 20 تومن به 10 تومن می رسه، مردم شهر اعتراض می كن.

ازشون می پرسن: واسه چی اعتراض كردین؟! می گن: چون قبلا كه پیاده می رفتیم، 20 تومن به نفعمون بود؛ اما حالا 10 تومن به نفعمونه!

پارچه

پسری برای حل مسئله ریاضی‌ از پدرش پرسید: اگر ۵ متر پارچه از یك مغازه و ۹ متر از مغازه ای دیگر برداریم، در نهایت چه خواهیم داشت؟ پدر فورا جواب داد: دو سال حبس!

 


 


جوجه عصبانی
یه جوجه با مامانش دعواش می شه .میره توحیاط میگه : پیشی پیشی بیا منو بخور!
 

اسید سولفوریك!
معلم از حسن سئوالی پرسید كه جواب آن اسید سولفوریك می شد اما حسن هر چه فكر كرد نتوانست جواب دهد.
معلم گفت: حسن چرا مطالعه نكردی؟
حسن گفت: آقا جوابش نوك زبونمه!
معلم گفت: زود باش برو آب دهانت را خالی كن تا زبانت سوراخ نشده!

   


تربیت کودک پیش دبستانی

شنبه 29 آبان 1389 نویسنده: هستی زمانی | نوع مطلب :روانشناسی کودکان ،


مراحل ابتدایى زندگى كودك، بس اهمیت دارد و چون مستقیما در او نباید نفوذ و تصرف كرد و باید او خود به گزینش و انتخاب شایسته پردازد؛ لذا باید محیط او را مساعد و آماده ساخت. (یعنى: محیطى پر از نشاط، خوش‏رویى، اعتماد، صداقت، جوشش و همكارى باشد؛ دیدنى‏هاى خوب، مددیار آموزش و پرورش كودك شود؛ مثلا: هم‏چنان كه عصبانیت مادر قبل از تولد فرزند، بر نیروى حیاتى او لطمه مى‏زند و او را عصبى مى‏كند، قطعا به هنگامى كه فرزند با چشم و گوش، در برابر عصبانیت‏هاست، شدیدتر اثر مى‏گیرد و به همین قیاس، از صفا و آرامش دامان مادر نیز اثرهاى نیكو برداشت خواهد كرد


اسلام میل به فرزندیابى را ستوده است و قطعا بى‏تأثیر در ایجاد نشاط مادر، در ایام باردارى و پس از آن نخواهد بود و بعد به دوست داشتن فرزند ترغیب كرده است كه این امر هم، عامل دیگرى براى نشاط خانواده، خواهد بود.

بهداشت ایام باردارى تا زایمان را تأكید مى‏كند؛ كه در سلامت جسمى فرزند مؤثر است و پس از آن نیز ضامن سلامت او خواهد بود. نیز گوید كه: كودك را باید گرامى داشت و به اصطلاح، داخل آدم شمرد و آن‏چه مایه‏ى ناگوار آمدن اوست، نباید كرد (گرچه بعدها اگر احساس شد كه حال فرماندهى مى‏خواهد پیدا كند، نیز، باید پیش گرفت و این دقایق را چشم و احساس تیز و نافذ مادر و مربى تواند دریافت).

اسلام مراحل پرورشى را چنین قرار مى‏دهد:

مرحله‏ى اول - 2 ماهگى تا 6 یا 7 سالگى.

مرحله‏ى دوم - 7 تا 12 یا 14 سالگى.

مرحله‏ى سوم - 14 تا 21 سالگى.

(و در این‏جا مراحل، همه جا وظیفه‏ى مهم تربیتى با مربیان است و كودك غالبا بهره‏بردارى مى‏كند و تا بر خود و بر محیط خویش، قدرت نفوذ و تصرف، به طور مطمئن، نیافته است؛ باید مراقب و راهنمایى و یارى شود).

در مرحله‏ى اول - كودك به بازى نیاز دارد  (اما بازى مناسب و موافق استعداد و ذوق). در همین مرحله به او خواندن و نوشتن بیاموزد (دستور اسلام) و باید كه او حتى المقدور آزاد باشد.

در شش سالگى، كودك افكار و اطلاعات خود را شكل و تصویر مى‏دهد تا به دیگران، بدان وسیله، مكنونات درونى خود را بفهماند و همین وقت، آغاز تربیت او است.

این جاست كه تصویرها به خوبى مى‏توانند با زبان خود، كودك را به بسیارى از حقایق و آداب و وظایف آشنا كنند و عواطف او را جلب نمایند و عقل او را آموزگار مناسب باشند. در این دوران، مى‏توان پاسخ سؤالات بسیار وى را با زبان تصویر، به سادگى بیان كرد و مدل‏هاى لایق را به او ارائه نمود.

اگر طفل را به حال خود گذاریم، بیشتر و بهتر فكر مى‏كند؛ ولى ممكن است نتواند افكار خود را به ما نمایش دهد.

باید اجازه داد كه خود او بگردد؛ اشیا را دست‏مالى كند و احساسات خود را بروز دهد.

(ما نباید «فكر كردن» را به او بیاموزیم؛ مثلا به وسیله‏ى اسباب‏بازى‏ها و وسایل مخصوص كودكستان‏ها - كه با تداعى مصنوعى، مغز كودك را پر مى‏كند - بلكه باید او را در برابر صحنه‏ها و اشیایى قرار دهیم كه خود بیندیشد و دریابد و گاه، با احتیاط و بسیار مختصر، او را راهنمایى كنیم).

   


عكس‏العمل كودكان در مقابل دیدار پزشك بسیار متفاوت است. برخى بسیار خجالتى و ساكت مى‏شوند، برخى جیغ مى‏زنند و برخی ...چگونه مى‏توان اضطراب ناشى از ملاقات پزشك را در كودكان كاهش داد؟

چگونه مى‏توان اضطراب ناشى از ملاقات پزشك را در كودكان كاهش داد؟...


اطفال معمولاً نگرانى خاصى از مراجعه به پزشك دارند كه این ترس وصف‏ناپذیر است. اما باید دید آیا پزشك به كودك صدمه مى‏رساند؟ آیا كودك مجبور است لباسش را در آورد؟ آیا پزشك حتما به وى آمپول مى‏زند؟ اینها همه تصورات باطلى است كه ممكن است در ذهن كودك وجود داشته باشد.


عكس‏العمل كودكان در مقابل دیدار پزشك بسیار متفاوت است. برخى بسیار خجالتى و ساكت مى‏شوند، برخى جیغ مى‏زنند، داد مى‏كشند و مى‏لرزند و تعداد اندكى مى‏خندند یا ریسه مى‏روند.

كودكان بیمار ممكن است احساس گناه كنند زیرا فكر مى‏كنند كارى انجام داده‏اند كه باعث بیمارى و دردشان شده و مستحق تنبیه هستند.

كلید اصلى حل این مشكل و برطرف كردن ترس دوران كودكى از ملاقات پزشكى، شناسایى این ترس و گفتگوى زیاد در مورد آن با كودك است. با وجود آنكه تعداد كمى از كودكان مشكلى با این موضوع ندارند، بسیارى از آنها بخصوص سنین 1 تا 6 سال از دیدن افراد بیگانه و حتى پزشك نگران مى‏شوند.

در اینگونه مواقع لازم است والدین ذهن كودكان را پرورش دهند و با استفاده از كتاب داستان‏هاى مصوّر، چگونگى ملاقات كودكان با پزشك را براى فرزند خود توضیح دهند. حتى باید براى كودك وسایل پزشكى بخرند و آنها را به كودك نشان دهند تا ترسش فرو ریزد.

مادران باید كودك را قبل از مراجعه به پزشك آماه كنند و شب قبل و حتى در راه مطب همه چیز را برایش توضیح دهند. وقتى او آماده شد، با اطمینان و اعتماد مى‏تواند با این مسئله برخورد كند. والدینى كه با كودك در مورد ملاقات مفید با پزشك صحبت مى‏كنند، بى‏تردید یك ارتباط خوب را پایه‏ریزى مى‏نمایند. یك نگرش مثبت، مراجعه به پزشك را لذت‏بخش مى‏كند. در واقع والدین مى‏توانند با گفتن جملاتى نظیر «ما امروز پیش پزشك مى‏رویم كه ببینیم تو چقدر رشد كرده‏اى»، دكتر رفتن را موجه‏تر كنند.

در شرایط ایده‏آل مى‏توان امكانى فراهم آورد تا ملاقات‏هاى مقدماتى صورت گیرد، یعنى ملاقات‏هاى 5 تا10 دقیقه‏اى با پزشك كه ضمن آن كودك و والدینش امكان گفتگوى غیر رسمى را با وى داشته باشند. در طى این ملاقات‏ها والدین ممكن است در مورد سابقه و روش‏هاى درمانى پزشك تحقیق كنند. ارتباط متقابل بین كودك و پزشك را بررسى نمایند و یا در مورد سوابق پزشكى كودك بحث كنند. این ملاقات‏ها باعث مى‏شود كودكان بدون كمترین اضطرابى با پزشك روبه‏رو شوند.

زمانى كه كودكان بدانند هیچ اتفاق خاصى نمى‏افتد، احساس راحتى مى‏كنند و در واقع ترس‏شان از بین مى‏رود. والدین مى‏توانند براى تصمیم‏گیرى در انتخاب پزشك از كودك‏شان كمك بگیرند. در هر ملاقات با پزشك، صداقت داشتن بهترین سیاست است. والدینى كه به كودك‏شان آنچه را انتظار دارد مى‏گویند، ریشه‏هاى اعتماد را محكم‏تر مى‏كنند. اگر ملاقات پزشك براى ارزیابى دوره‏اى سلامت كودك باشد، او باید رشد كودك را اندازه گرفته و سلامتى‏اش را كنترل كند. اطمینان داشته باشید كه با وجود شرایط فوق، كودكان حتما به پزشك مراجعه مى‏كنند. اگر ملاقات پزشك براى تشخیص و درمان بیمارى است، براى كودك توضیح دهید كه دكتر نیاز دارد براى كمك به وى آزمایشاتى را انجام دهد.

زمانى كه نیاز به واكسن زدن یا خون گرفتن باشد، به كودك بگویید كه آمپول درد كمى دارد و خیلى زود خوب مى‏شود. اگر كودك به آنچه توقع دارد، رسیده باشد ترسش كمتر مى‏شود.

آماده كردن كودك براى دیدار پزشك بسیار اهمیت دارد. والدین باید توضیح دهند كه پزشك مى‏خواهد سوابق بیمارى وى را بشنود، بنابراین باید به پزشك بگوید چگونه بیمارى شروع شده، علایم آن چه بوده و آیا شخص دیگرى در مدرسه یا همسایگى آنها این بیمارى را داشته یا خیر؟

سوابق بیمارى بسیار اهمیت دارد و اغلب، اهمیت آن از دادن آزمایش براى تشخیص بیمارى بیشتر است. پزشك معمولاً براى طفل و خردسال توضیح مى‏دهد كه بیمارى چگونه به وجود آمده تا هر گونه تشویش و نگرانى او را از بین ببرد.

یافتن پزشك متخصص كودكان خیلى مشكل نیست. بیشتر پزشكان كه كودكان را معالجه مى‏كنند، بر اساس انتخاب عمل مى‏كنند نه شانس و طبیعتا شما به دنبال پزشكى هستید كه مطلع، صبور و علاقه‏مند به كارش بوده و با كودكان ارتباط خوبى داشته باشد. 

حال اگر كودك‏تان كمى بزرگ است، از او بخواهید در انتخاب پزشكش به شما كمك كند.

پیشنهادات ذیل براى كمك به كودك شما ارائه شده تا بر ترسش از پزشك غلبه كند.

 
. اول از همه، پزشكى را انتخاب كنید كه بچه‏ها را دوست داشته باشد.
. در مورد مراجعه به پزشك با كودك‏تان صحبت كنید. سعى كنید با استفاده از وسایل پزشكى دكتر رفتن را تجربه نمایید.
.هرگز، هرگز، هرگز نگویید «اگر بچه بدى باشى، دكتر به تو آمپول مى‏زند.» تهدیدهاى دیگر را نیز با استفاده از لفظ پزشك به كار نبرید، زیرا كودك باید بداند آمپول زدن تنبیه نیست.
.ملاقات‏هاى مقدماتى با پزشك ترتیب دهید تا اضطراب كودك كاهش یابد.
.آشنایى با مطب و پزشكى كه كودك مى‏تواند با آن احساس راحتى كند، بسیار اهمیت دارد

   


بهترین سن برای آموزش موسیقی به کودکان

هدف از آموزش موسیقی به کودکان، تقویت درک و تخیل و شکوفایی استعدادهای آنهاست.         

اغلب افراد از موسیقی لذت می برند و آن را شکلی از سرگرمی گذرا می دانند، اما برای افرادی که به طور جدی از دوران کودکی به تعلیم نواختن یک ساز می پردازند، تجربه موسیقی ممکن است چیزی بیشتر از این باشد....

پژوهش های اخیر نشان می دهد که میان آموزش موسیقی در دوران کودکی و تقویت برخی توانایی های ذهنی دیگر ارتباط محکمی وجود دارد.در یکی از این تحقیقات در موسسه موسیقی و ذهن در دانشگاه مک مستر در کانادا، پژوهشگران گروهی از کودکان در سنین پیش از مدرسه را که درس موسیقی می گرفتند با کودکانی که به کلاس موسیقی نمی رفتند، مورد مقایسه قرار دادند. کودکانی که آموزش موسیقی دیده بودند، پاسخ های مغزی قوی تری به شماری از آزمایش های تشخیص صدا نشان دادند.


این پژوهش بیانگر این بود که ظاهرا آموزش موسیقی باعث تغییر بخشی از قشر مغز می شود که مسوول شنوایی در کودکان است، اما آیا ممکن است آموزش موسیقی درکودکی تاثیر گسترده تری بر مغز داشته باشد و نحوه تفکر و شناخت را تغییر دهد؟ بررسی فوق روی کودکان نشان داد حتی یک یا دو سال آموزش موسیقی براساس آزمایش هایی که تکانه های الکتریکی و مغناطیسی در مغز را ثبت می کنند، باعث تقویت حافظه و توجه می شود. بنابراین تصور بر این است که آموزش موسیقی (نه لزوما گوش دادن منفعل به موسیقی) بر توجه و حافظه اثر می گذارد و از طریق همین ساز و کار ممکن است باعث یادگیری بهتر در شماری از حوزه های شناختی شود. دلیل این تاثیر آموزش موسیقی بر افزایش توانایی مغزی ممکن است این باشد که مهارت های حرکتی وشنوایی مورد نیاز برای نواختن یک ساز در یک ارکستر با دیگر افراد به شدت نیاز به توجه، حافظه و توانایی مهار سایر کنش ها دارد. تنها گوش دادن ساده به موسیقی موتسارت، یا هر موسیقیدان دیگری باعث بهبود توانایی توجه و حافظه نمی شود. در یک بررسی دیگر که در دانشگاه هاروارد انجام شد، رابطه میان آموزش موسیقی در ابتدای کودکی و تقویت مهارت های حرکتی و شنوایی و همچنین بهبود در توانایی گفتاری و استدلال غیرشفاهی مشاهده شد.

دانشمندان همچنین کشف کرده اند که تعلیم سازهای متفاوت باعث تاثیرگذاری بر نواحی متفاوتی از مغز می شود. تغییرات در مغزهای آوازخوانان در محل هایی اندکی متفاوت نسبت به تغییرات مغز نوازنده سازهای زهی یا کی برد رخ می دهد. در یک بررسی دیگر که در دانشگاه اوهایو انجام شد، پژوهشگران نشان دادند که آموزش موسیقی به کودکان باعث می شود که پاسخ دهی شنوایی آنها به حد کودکی ۲ تا ۳ سال بزرگ تر از آنها برسد. هرچند که لزوما ضریب هوشی یا خلاقیت آنها افزایش نمی یابد.

به گفته این پژوهشگران هنگامی که فردی مرتبا به صدایی گوش می دهد، به خصوص صدایی که مانند موسیقی یا گفتار، هارمونیک یا معنادار است، سلول های مغزی مربوط در پاسخ دهی ترجیحی به این صداها در مقایسه با صداهای دیگر تقویت می شوند. بر اساس یافته های این پژوهشگران تغییرات ناشی از گوش دادن مرتب موسیقی با بالارفتن سن افزایش می یابد.

یک بررسی دیگر در دانشگاه تورونتو مستقیما به این موضوع پرداخت که آیا کسب توانایی موسیقیایی می تواند کودک را باهوش تر کند یا نه. انجام چنین ارزیابی های همیشه مشکل است زیرا کنترل میزان تاثیر سایر عوامل موثر بر هوش مانند میزان درآمد یا تحصیلات والدین مشکل است. با این وجود این تحقیق نشان داد صرفا گوش دادن به موسیقی دست کم در کوتاه مدت به توانایی فرد در انجام برخی از آزمون های شناختی کمک می کند. همچنین آموزش واقعی موسیقی در کودکان به موفقیت طولانی مدت تر آنها در انجام این آزمون ها می انجامد.

موتسارت هم از ۵ سالگی شروع کرد موتسارت موسیقی دان نابغه اتریشی در دوران کودکی استعداد فوق العاده موسیقیایی اش را نشان داد. او از ۵ سالگی ساختن موسیقی را با پیانو و ویولن شروع کرد و در دربارهای اروپایی اجرای موسیقی را ادامه داد. در ۱۷ سالگی موسیقی دان شهیر دربار سالزبورگ شد. او در طول سال های بعدی عمرش که ۳۵ سال بیشتر ادامه نیافت، شمار بسیاری از شاهکارهای موسیقی را آفرید. پدر موتسارت یک معلم حرفه ای موسیقی بود و از همان سنین پایین به آموزش موسیقی کودکان اش می پرداخت. هنگامی که خواهر ۷ ساله موتسارت از پدرش درس پیانو می گرفت، موتسارت ۳ ساله مجذوب آن شده بودوبه قول خواهرش، اغلب وقت اش را با کلیدهای کلاویه ور می رفت و وقتی صدای خوبی از آن در می آورد خوشحال می شد.

      شما دلتان می‌خواهد بچه‌های باهوشی داشته باشید یا نه؟ احتمالاً مثل هر پدر و مادر دیگری می‌گویید: بله. اما باهوش بودن، ذاتی است یا اکتسابی؟ سوال اصلی بحث، همین است و جوابش اینکه: با وجود تاثیر عوامل ژنتیکی در تعیین سطح هوش بچه‌ها، تازه‌ترین تحقیقات علمی نشان می‌دهند که به ‌کارگیری روش‌های معین، می‌تواند ضریب هوشی و سرعت یادگیری کودکان را افزایش بدهند. پس اگر دلتان می‌خواهد کودکانی باهوش داشته باشید توصیه های زیر را جدی بگیرید..


1- بازیهای فکری

به تدریج با بازیهایی چون، شطرنج، مار و پله، فکر و بکر، چیستان، جدول، حروف چینی با اشکال ابتدایی،... انعطاف پذیری قدرت ذهنی وی را افزایش داده و باعث تحریک توانایی های فکری، ایجاد ذوق و اشتیاق برای حل ناهمواری ها در تصمیم گیری ها و آینده وی شوید. ناهنجاری ها و افکار آزار دهنده ی موجود در خانواده را از ذهن او دور کرده و به جای آن با طرح مشکلاتی ساده و قابل حل، با سیاستی ماهرانه، وی را به کمک و کشف راه حلی برای آنها، وادار کنید.

2- آیا استعداد، امری ذاتیست یا اکتسابی؟

همواره این سوال فکر والدین را به خود مشغول می کند که آیا استعداد می تواند به مرور زمان از محیط کسب شود یا خیر؟ طبق تحقیقات اخیر، بخشی از استعداد، ارثی و بخشی دیگر می تواند با افزایش قدرت یادگیری و پرورش ذهن او، تقویت شود. در ادامه به نکاتی برای نیل به این هدف اشاره می کنیم:

کاملاً می دانیم که کار غیرقابل تحملیست، اما به صداهای بازی کودک خود، گوش فرا دهید و دقّت کنید، پرورش هوش و ذهن، با نوارهای آموزشی موسیقی برای او مفّرح و لذّت بخش است، همچنین براساس مطالعات محققان دانشگاه تورنتو، استفاده از این نوارهای آموزشی در غالب موسیقی، علاوه بر تقویت میزان ضریب هوشی، قدرت بهره گیری از هوش و استعداد را در عملکرد کودک در دوران ابتدایی، بلوغ و نهایتاً در آینده وی افزایش می دهد.

فواید شیر مادر

از نظر علمی ثابت شده است که تغذیه نوزادان توسط شیرمادر، نه تنها باعث رشد او می شود، بلکه به دلیل دارا بودن انواع مواد مغذی، ویتامین ها و دیگر نیازهای اساسی، احتمال مبتلا به انواع امراض را کاهش می دهد. دانشمندان دانمارکی طبق تحقیقات اخیر خود، اعلام کرده اند که نوزادانی که حداقل به مدت 9 ماه از شیر مادر تغذیه می کنند به نسب کسانی که تنها یک ماه یا کمتر و یا کودکانی که از شیر خشک استفاده می کنند، دارای ضریب هوشی و استعداد بیشتری هستند. اگر تمامی مادران بطور کامل از فواید شیردهی و تأثیر آن در بزرگسالی کودک خود مطلع شوند، دیگر کمتر از این کار امتناع می کنند.

پرورش جسمانی

با انجام مطالعات اخیر در ایالات متحده آمریکا، ثابت شده است، افزایش فعالیت جسمانی، پرورش اندامها و قدرت دستیابی به موفقیتهایی هر چند کوچک در این زمینه در دوران دبستان، باعث افزایش حس تمایل به کارهای گروهی و انجام امور اجتماعی خود در آینده خواهد شد. همچنین آنان معتقدند 81% زنانی که امروزه موفق تر و فعال تر هستند، در دوران مدرسه ابتدایی به بعد، عضو تیمهای ورزشی مدرسه و همواره در حال پرورش اندام ها و رشد عضلانی خود به مرور زمان بودند. بنابراین بجای نشاندن آنها جلوی تلویزیون، بازیهای کامپیوتری مضر و ...، کودکان خود را به پیاده روی، فعالیّت جسمانی و شرکت در کلاسهای ورزشی مدرسه تشویق کنید.

استفاده از بازیهای کامپیوتری مفید

برخی از این نوع بازیها به جز افزایش خشونت و پرخاشگری و حس تن پروری فایده ی دیگری ندارند، اما لازم به ذکر است، شما خود می توانید با دخالت در انتخاب بازیهای آنها که از نظر عملی و آموزشی صرفا" جهت پرورش فکر کودکان، حتی کودکان خردسال، طراحی شده است، بر سرعت موتور مهارتهای فکری کودک خود بیافزایید، حتی اخیراً در بعضی از کلاسهای مدارس، ساعاتی را برای بازیهای ویدئویی مفید برای پرورش ذهن و استعداد دانش آموزان، اختصاص داده اند.

مواد خوارکی مضر

غذاهای بسیار شیرین، مواد خوارکی مضر (مثل، پفک، چیس، و...) را از برنامه غذایی کودک خود(به خصوص در سنین پایین – تا سه سال)، حذف و به جای آن با ترتیب و تغذیه ای سرشار از مواد غذایی مفید، ویتامین ها، املاح معدنی، کلسیم، آهن و ...زمینه ی رشد جسمی و ذهنی کودک خود شوید. او با یک تغذیه غلط، بعلاوه کمبود آهن، املاح، ویتامین ها و...، در تحصیلات و آینده خود، دچار اختلال و ضعف هایی می شود که در اثر بی اهمیتی به تغذیه ی مناسب و رشد او در سنین کودکی ایجاد شده است.

حس کنجکاوی و کنکاش او را تقویت کنید.

کارشناسان معتقدند، والدینی که همواره طی بازیهای کودکان و دیگر علاقه مندی های او در سنین %

   


اشعار کودکانه

جمعه 28 آبان 1389 نویسنده: هستی زمانی | نوع مطلب :شعرهای کودکانه ،

                                     دویــــــــدم و دویـــــــــدم                          به یک اطـــــو رسیـــــدم

                                     گفتــــــــم چـــه دم درازی                         مـــــیای با مــــن تو بازی

                                     اطـــــو دمـــش را تاب داد                          با دست به من جواب داد

                                     خطـــــر داره بازی با مــن                           نشـــــو تو هم بازی من

                                     تنم همیــــــــــــشه داغه                          یه چـــــشم دارم چراغه

                                     پیف می کنم پاف می کنم                          پیرهنــتو صــاف می کنم

                                     اگه به مــــــــــن یه روزی                          دســت بزنی می سوزی

 


 

آغاز سال نو، با شادی و سرور

هم ‌دوش و هم ‌زبان، حرکت به سوی نور

آغاز مدرسه، فصل شکفتن است

در زنگ مدرسه، بیداری من است

در دل دارم امید، بر لب دارم پیام

هم‌ شاگردی سلام، هم‌ شاگردی سلام

مهر از افق دمید، فصلی دگر رسید

فصل کلاس و درس، ما را دهد نوید

شد فصل کسب علم، فصل تلاش و کار

دانش به نسل ما، می ‌بخشد اعتبار

در دل دارم امید، بر لب دارم پیام

هم ‌شاگردی سلام، هم ‌شاگردی سلام

ای در کنار ما، آموزگار ما

چون شمع روشنی، در روزگار ما

روشن ز نور توست، کاشانه دلم

در کار من تویی، حلال مشکلم

در دل دارم امید، بر لب دارم پیام

هم‌ شاگردی سلام، هم ‌شاگردی سلام

فردا از آن توست، ای نسل چاره ‌ساز

با یاری خدا، آینده را بساز

فردای روشن است، با وحدت کلام

از ما تو را درود، از ما تو را سلام

در دل دارم امید، بر لب دارم پیام

هم‌ شاگردی سلام، هم ‌شاگردی سلام
زنگ قرآن

 


زنگ، زنگ قرآن بود

زنگ با خدا بودن

از خدا شنیدن حرف

پاك و باصفا بودن

آمد و معلم گفت:

«مرضیه! بخوان»، خواندم

ابتدای قرآن را،

در ادامه اش ماندم

ابتدای قرآن «حمد»

سوره ای كه مشهور است

سوره ای كه ما حفظیم

سوره ای كه چون نور است

بعد «حمد» و «بسم الله...»

«ذالك الكتاب» آمد

سخت شد برای من

خواندمش ولیكن بد

بچه ها كه خندیدند

حال من گرفت اما

دل زدم به دریا و

كردم آن زمان غوغا

بعد هم معلم گفت:

«آفرین » و خندیدم

بیست داد در دفتر

من یواشكی دیدم!برای ایجاد ارتباط بیشتر بچه ها با فضای مسجد می توان برنامه های جذاب مساجد جهت کودکان را برای مخاطبان به نمایش گذاشت. هم چنین مراسم های جشن و سرور و بخصوص صحنه هایی از شرکت کودکان به همراه والدین در مساجد می تواند کودک را تشویق به شرکت در مراسم نماز جماعت و دیگر برنامه های مسجد کند. شعر و سرود و نمایش هایی پیرامون مسجد نیز در تقویت حس اجتماعی کودک جهت حضور در مساجد تأثیر بیشتری دارد.

مسجد ما

در میان کوچه ما
مسجدی خوب و قدیمی ست
جای خوب و با صفایی ست
ساده است، اما صمیمی است
در حیاط کوچک آن
یک درخت پیر گردوست
توی قاب حوضِ کاشی
عکس صاف و ساده اوست
بچه های کوچه جمعند
دورِ حوضِ آب، گاهی
بچه ها دارند هر یک
توی آن یک دانه ماهی
توی این مسجد همیشه
حرف ما از مهربانی ست
جای خوب آشتی هاست
کینه توی قلب ما نیست.
از سحر تا الآن
روزه دارد مادر
 
موقع افطار است
نیم ساعت دیگر
چای افطارش را
من خودم دم کردم
زحمت او را با
کار خود کم کردم
روزه دارم من هم
مثل مادر جانم
من نمازم را هم
مثل او می خوانم
روزه من اما
مثل او کامل نیست
روزه من اسمش
کلّه گنجشکی است


برای ارایه مفهوم روزه می توان ابتدا به وجوب یک ماه روزه گرفتن برای هر مسلمان مکلّف اشاره کرد و بحث بیشتر برای آشنایی کودکان با روزه را به زیبایی های ماه مبارک رمضان اعم از بیدار شدن هنگام سحر، که برای کودکان جذاب است، افطار، قرآن خواندن و روزه گرفتن های بچه های کوچک کشاند، تا از این طریق مفهوم روزه به صورت مسئله ای جذاب و با چهره ای مثبت نشان داده شود.نشانه های پاکی

ای درختان تناور

من شما را دوست دارم

مثل شالیزار تشنه

رودها را دوست دارم

مثل‏ گل‏های بهاری

دوستم با ابر و باران

دوست دارم دشت‏ها را

مثل آب چشمه ساران

چون پرستوهای وحشی

آسمان را دوست دارم

در شب تاریک و خلوت

اختران را دوست دارم

ای خداوند توانا

که جهان را آفریدی

رودها را دشت‏ها را

آسمان را آفریدی

صبح زیبا، موج دریا

کوه سنگی، دشت خاکی

هر یکی دارد برایم

یک نشان از مهر و پاکی
کتاب،یار مهربان

شاعری گفت  کتاب

هست  یاری مهربان

ساکت و خاموش

اما،خوش بیان

 

قصه ها دارد کتاب

قصه های ماندگار

پندها دارد کتاب

از گذشته یادگار

 

یار تنهاییِّ ما

هست یاری مهربان

حرف ها دارد ولی

ساکت است و بی زبان

منبع:ترانه های کودکان

منم قرآن ، منم قرآن منم پیغام جاویدان

منم سر چشمه ی ایمان ، منم برنامه ی انسان

سرود عشق و امیدم ، فروغ پاک توحیدم

زدودم تیر گیها را به هر قلبی که تابیدم

بیا یکدم تماشا کن گلستان محمد را

نگر در آیه های من جمال آل احمد را

منم قرآن ، منم قرآن منم پیغام جاویدان

منم سر چشمه ی ایمان ، منم برنامه ی انسان

سرود عشق و امیدم ، فروغ پاک توحیدم

زدودم تیرگیها را به هر قلبی که تابیدم

منم قرآن ، بها ر خرم گلهای تابنده

منم سر چشمه ی فیاض و بی پایان فزاینده

منم قرآن ، منم قرآن منم پیغام جاویدان

منم سر چشمه ی ایمان ، منم برنامه انسان

بیا یکدم تماشا کن گلستان محمد را

نگر در آیه های من جمال آل احمد را

منم قرآن کتاب عشق و عقل و دانش و تقوا

به حکم آیت عدلم ستمگر را کنم رسوا

منم قرآن ، منم قرآن ، منم پیغام جاویدان

منم سر چشمه ی ایمان ، منم برنامه انسان

بخوان آیات بس زیبای قرآن

کلام نغز و روح افزای قرآن

سحر گاهان تلاوت کن به اخلاص

سپس اندیشه در معنای قرآن

بخوان این معجزه وانگر بیاندیش

همین بس شاهد گویای قرآن

شفای آنچه درداست و مصائب

بجوی از مکتب والای قرآن

 

                     

هدایت آفرین است و سعادت

اطاعت گر کنی فتوای قرآن

همی براهل عصیان و منافق

زیان آرد شگفتیهای قرآن

بلی آثار ذات کبریایی

نمودار است درهرجای قرآن

نگنجد فهم اسرارش به افکار

که بی پایان بود دریای قرآن

بخوان تامی توانی علم تفسیر

ولی کوشش نما اجرای قرآن

خدایا رحمتی فرما به ‹‹ ذوقی ››

شود جوینده و دانای قرآن
رنگین کمان

من خانم رنگین کمانم،

پیراهنم از هفت رنگ است

هر کس که آن را دیده، گفته:

«پیراهنت خیلی قشنگ است»

پیراهن زیبای من را،

خورشید خانم هدیه داده.

او خسته است و رفته الآن،

پهلوی ابری ایستاده.

هر روز او صبح تا شب،

در آسمان مشغول کار است.

می‏گوید: «این پیراهن تو

از جنس باران بهار است.»
تو قفسای باغ وحش
حیوونای رنگارنگ


پرنده های کوچولو
میمون و شیر و پلنگ

میمونه شکلک می سازه
مردم و خوشحال می کنه

با یه دونه توپ کوچیک
تنهایی فوتبال می کنه

نگاه کن اون خرسه رو
وایساده روی دو پا

خرگوشه رو نگاه کنین
هی می پره رو هوا

طاووسه رو نگاه کنین
چه خوشگل و قشنگه

چترشو که باز می کنه
ناز و خوش آب و رنگه
، 

نانوا

نونوای مهربون داره
برای ما نون می پزه
همراه نون و بیسكویت
می پزه كیك خوشمزه


خلبان

این خلبان چه ماهره
او یه هواپیما داره
گاهی مسافر می بره
گاهی مسافر می آره


غواص

این كیه؟ این یه غواصه
یه عینك گنده داره
می خواد ته دریا بره
از همه چی سر درآره


كشاورز

این یه كشاورزه، تو ده
مزرعه و زمین داره
هر چی كه مردم می خورن
مرد كشاورز می كاره


ورزشكار

این آقا ورزشكاره، صبح
پا می شه نرمش می كنه
وقتی كه گرم شد بدنش
حسابی ورزش می كنه


كتاب بچه های جینگیلی

شاعر: نیلوفر بهاریمنم منم درختم

ببین چه سفت و سختم

ریشه ی من زمینه

كار خدا چنینه

بار و برم قشنگه

میوه ی رنگارنگه

غذای من زخاكه

همیشه پاك پاكه

سایه ی خوبی دارم

همیشه برقرارم

هر موقع كه پاییزه

برگهای من می ریزه

   


آیا میدانیدزرافه تازه متولد شده ۲ متر قد دارد

 

آیا میدانید


خون میگوها آبی رنگ است، عنکبوتها خونی روشن و شفاف دارند


آیا میدانید

   ۸5% گیاهان در اقیانوسها رشد میکنند

                                     

آیا میدانید

تنها چیزی که در اسید حل نمی‌شود الماس است


آیا میدانید

زرافه تازه متولد شده ۲ متر قد دارد

آیا میدانید

از دست دادن تنها ۱٪ از اب بدن موجب تشنگی میشود

آیا میدانید

  ۷۵٪ جرم اتمفسردر ۱۰ کیلومتر ضخامت پائین جو قرار گرفته است
بر هر سانتی متر از سطح زمین ۱۰۵ کیلو گرم هوا وجود دارد

آیا میدانید

  تغییر فاصله زمین و خورشید تاثیری بر دما ندارد بلکه زوایه تابش خورشید موثر است

تبخیر از سطح خاک عمده ترین منبع هدررفت آب بصورت تبخیر در ایران است.

به ازای هر ۱ ٪ افزایش نمک محلول در آب ۱ ٪ از شدت تبخیر کاسته می شود

اگر تمام یخهای قطبی ذوب شوند آب دریاها ۱۴ متر بالا می آید.

ارتفاع تبخیر در ایران ۲ متر و ارتفاع متوسط بارندگی ۲۴ سانت است


 
آیا میدانید
رشد کودک در بهار بیشتر است

اعصابی که در بدن شما وجود دارند به اندازه فاصله زمین تا ماه است

در یک سانتی متر از پوست شما ۱۲ متر عصب و ۴ متر رگ و مویرگ وجود دارد


آیا میدانید

                 حس بویایی مورچه با حس بویایی سگ برابری می ک

   


دکوراسیون اتاق کودک

جمعه 28 آبان 1389 نویسنده: هستی زمانی |

 
   
 
دکوراسیون اتاق کودک با توجه به اصول کلی دکوراسیون داخلی مرتبط با کودکان ، این بخش را به 2 قسمت کلی فضاهای عمومی و خصوصی داخلی و خارجی تقسیم می نماییم .

1 - دکوراسیون اتاق کودک :

در اتاق کودکان و نوجوانان با به نکات کلی مهمی توجه نمود .

سن کودک  : ( دکور اتاق نوزاد - دکور اتاق کودک قبل از مدرسه - دکور اتاق کودکان سن مدرسه - دکور اتاق نوجوان ) ممکن است والدین بخواهند از دکوراسیونی استفاده نمایند که در همه سنین برای کودک مناسب باشد و یا با هزینه ای کم بتوان با افزایش سن کودک دکوراسیون اتاق کودک را نیز تغییر داد .

جنسیت کودک : دختر یا پسر ؟ - طبیعی است که در دکوراسیون اتاق کودک مهم ترین فاکتور جنسیت کودک می باشد . زیرا رنگ ، نوع ساخت وسایل دکوری ، کمد ، تخت ، تابلو ها ، فرش و ... در اتاق دختر و پسر باید متفاوت باشد . لازم به ذکر است در برخی موارد اتاق به طور مشترک توسط دختر و پسر استفاده می گردد که بایستی دکوراسیونی متفاوت داشته باشیم .

موارد مورد علاقه کودک : هر کودکی به موارد خاصی علاقه دارد که حتما باید این علاقه ها را در قسمتی از دکوراسیون به نمایش گذاشت .

در ادامه برا روشتن تر شدن دید شما بازدید کننده گرامی تعدای از طرح های کامپیوتری از سایت های خارجی که به طرز ماهرانه ای شبیه سازی شده اند را بررسی می نماییم . لازم به ذکر است کلیه طرح ها توسط تیم فنی پارس ریمیا قابل اجرا می باشد .

 

 

دکوراسیون اتاق خواب دخترانه صورتی کرم

دکور اتاق خواب دخترانه بنفش

دکوراسیون اتاق کودک

دکوراسیون اسپرت اتاق خواب قرمز سفید طوسی و چوب

دکوراسیون مدرن اتاق خواب کودک رنگ آبی و فیروزه ای

 

دکوراسیون اتاق کودک ترکیبی

دکوراسیون اتاق خواب زرد - کودک

 

دکوراسیون سبز سفید اتاق کودک مدرن

دکوراسیون اتاق کودک کلاسیک

 

دکور

اتاق کودک قرمز سفید کلاسیک

   


به جای تنبیه

جمعه 28 آبان 1389 نویسنده: هستی زمانی | نوع مطلب :روانشناسی کودکان ،

تکنیکی موفق به جای تنبیه

تنبیه

چگونه رفتارهای نادرست كودكان را اصلاح كنیم اگر كودك شما روی دیوار اتاق نشیمن راخط خطی كرده است، فرستادن او به اتاقش جواب نمی دهد. بهتر است یك پارچه مرطوب به او بدهید و بگویید كه دیوار را تمیز كند دفعه بعد كه فرزندتان شما را عصبانی می كند، او را تنبیه نكنید. از روش خاتمه بخشیدن و فراموش كردن از موضوع استفاده كنید كه به شما فرصت تنفس و آرام شدن می دهد. این روشی مطمئن و راحت است و شامل هیچ نوع تنبیهی نمی شود. متخصصان ، انواع مختلفی از خاتمه بخشیدن به این گونه موارد را بازگو می كنند. روش خاتمه بخشیدن فقط یك راه برای تغییر رفتار است و در مورد بعضی از موارد رفتارهای ناهنجار بهتر از موارد دیگر عمل می كند. این روش بیشترین تأثیر را در جلوگیری از رفتارهای غیرقابل قبول دارد و  پاداش دادن برای رفتارهای خوب بسیار بهتر از روش خاتمه بخشیدن عمل می كند، چیزی كه آنها آرزویش را دارند. وقتی دخترتان دارد به خواهر كوچكترش كمك می كند نوازش كردن او تاكتیك مناسب تری است تا این كه وقتی رفتار نامناسبی دارد او را از موضوع دور كنید.

تشویق

اما هنوز مواقعی وجود دارد كه روش خاتمه بخشیدن بسیار خوب عمل می كند. در اینجا تكنیكهای امتحان شده در سنین مختلف را ارائه می دهیم:

3 تا 6سالگی: برای خردسالان كنترل خودشان بسیار سخت است و خیلی سریع اقدام به زدن و هل دادن می كنند و حاضر به گوش كردن نیستند. سعی كنید با كلمات ساده احساس كودك دیگر را باز گو كنید و بگویید كه چرا هل دادن یا زدن كودكی او را ناراحت می كند. همانطور كه صحبت می كنید سر یا پشت او را نوازش كنید. اگر زدن ادامه پیدا كرد، كودكتان را بغل كرده و از آنجا دور كنید. در یك مكان ساكت بنشینید و او را سخت در آغوش بگیرید. او را تا وقتی كه احساس كنید آمادگی شركت در جمع را دارد در آغوش نگه دارید، این روشها در مورد كودكان كم سن و سال تر بسیار خوب عمل می كند چرا كه پدر و مادر از نظر فیزیكی نزدیك كودكشان می مانند و همزمان با آن به كودك این فرصت را می دهند كه در مورد رفتارش فكر كند.

اگر اتاق كودك آشفته باشد، فرستادن او به اتاقش بی تأثیر خواهد بود چراكه او خود را با آن وسایل سرگرم خواهد كرد.

 ? تا ? سالگی:  پیش دبستانیها شروع به مزه مزه كردن استقلال می كنند و عاشق «نه» گفتن هستند،این نه گفتن روشی است برای امتحان كردن محدودیتهایشان، برای چنین رفتارهایی استفاده از روش «خاتمه بخشیدن انعكاسی» را پیشنهاد می کنیم، ابتدا فرزندتان را از صحنه بدرفتاری دور كنید، سپس از او بخواهید در مورد رفتارش فكر كند، موضوع مورد نظر این است كه كودكان را تشویق كنید در مورد قوانینی كه شكسته تأمل كند.  قانون اصلی چنین روشی این است كه برای هر یك سال زندگی، یك دقیقه مهلت بدهید، بنابراین برای یك كودك ? ساله، زمان ? دقیقه مناسب است و برای یك كودك ?? ساله، ?? دقیقه فرصت تأمل و خاتمه بخشیدن به موضوع، به خوبی عمل می كند. وقتی زمان دست كشیدن از موضوع تمام شد با چنین سؤالی كه: «آیا حالا آماده هستی اسباب بازیهایت را جمع كنی؟» به آن رفتار برگردید. اگر آماده نبود او را در همان موقعیت بگذارید تا وقتی كه آماده شود. اگر كودك شما بدون هیچ رودربایستی از رفتن به اتاقش سر باز می زند، به او بگویید: «بسیار خوب، من خودم می روم زیرا من ناراحت هستم و احتیاج به آرام شدن دارم.»

6 تا10سالگی: پیدا كردن یك تكنیك برای فرزندان بزرگتر، بسیار سخت تر است. مرحله اول شروع به اخطار دادن به هنگام بدرفتاری است. اگر این بدرفتاری ادامه یافت او را به اتاقش یا سر درسش بفرستید(جایی كه بیشتر خاصیت تنبیهی داشته باشد تا تشویقی) وقتی او آنجا است به او اجازه خوردن یا اجازه تلفنی صحبت كردن با دوستانش را هم ندهید.او باید به این زمان به عنوان فرصتی برای تأمل كردن در مورد رفتارش بنگرد. این تكنیك در مورد رفتارهایی از قبیل دعوا بین خواهر و برادر یا حتی سر میز شام سرو صدا كردن یا در رفتارهای جمعی، بسیار خوب عمل می كند، همچنین فرزندان بزرگتر مهارت بیانی خوبی دارند و به دلایل گوش می كنند. روش صحبت كردن در مورد آن «برای آنها به خوبی عمل می كند» اگر پسر شما پاسخ مادرش را با بی ادبی می دهد برایش توضیح دهید كه او نمی تواند این كار را انجام بدهد و اضافه كنید: «بیا برویم قدم بزنیم و در موردش صحبت كنیم.» این به شما فرصت عبور دادن پیامتان (گستاخی و بی ادبی كردن مجاز نیست) را می دهد، به جای فرستادن كودكتان برای نشستن روی صندلی به عنوان یك تنبیه، بهتر است او را بغل كرده، صحبت كنید و فاصله فیزیكی تان را كاهش دهید.

مراقب باشید که در دور کردن او از مکان ترس از مواردی مثل تاریکی، تنهایی یا... را ایجاد  نکنید.

 

 

راههایی برای موفقیت در روش دست كشیدن از موضوع 

به خاطر داشته باشید كه این روش درمان كامل نیست. برای مؤثر بودن باید بدانید كه در چه مواقعی این روش بهتر عمل می كند.

 از این روش عاقلانه استفاده كنید. اگر برای هر بدرفتاری از آن استفاده كنید ممكن است كودك شما تمام روز مجبور به نشستن در هال باشد. 

 وقتی فرزندتان دوباره به جمع خانواده می پیوندد از هیاهو كردن در آن مورد بپرهیزید . (او را بغل نكرده و نبوسید) زیرا این عمل ممكن است چرخه جلب توجه را ایجاد كند كه ما می خواهیم از آن دوری كنیم. 

مراقب لحن كلامتان باشید. دور كردن كودكتان با لحنی عصبانی: «همین است كه هست! برو ببینم!»، این روش را به تنبیه تبدیل می كند. هدف شما باید بی طرف جلوه كند تا فرزندتان بتواند از این زمان برای فكر كردن در مورد چگونه تغییر دادن رفتارش استفاده كند و نه به دنبال تلافی كردن باشد.»

 واقع نگر باشید رفتارهای پوچی را كه نمی توانید انجام دهید طرح نكنید . نگویید: «اگر به این كار خاتمه ندهی تمام روز باید آنجا بمانی.» به هر حال بهتر است در پیدا كردن روش مناسب، خوب تأمل كنید.

 

   


تاچه حد سخت گیر باشیم؟

جمعه 28 آبان 1389 نویسنده: هستی زمانی |

تا چه حد سخت گیر باشیم؟

کودک

اکثر ما به جایی رسیده ایم که در جدالی بین خواسته های ما و فرزندمان، آنها  پیروز شده اند؛ بااین حال هنوز بسیاری از ما، مهارت های کنترل مناسب این شرایط را یاد نگرفته ایم. شکی نیست که منطقی بودن با کودک لجباز کار سختی است و گاهی اوقات صبر شما به پایان می رسد، اما راه های مؤثری برای حل مشکل لجبازی بچه ها وجود دارد تا خانه شما را از یک منطقه جنگی به بهشتی آرام تبدیل کند. آگاه باشید که اجرای این راهکارهای از اوان کودکی نتایجی کارآمد تر به همراه خواهد داشت. لذا بهتر است پیش از بچه دار شدن  یبا همسرتان در مورد اهدافتان از روش های تربیتی صحبت کنید.

 

آگاهی از لجبازی کودکان

لجبازی در کودک کاملاً طبیعی است. هر کودکی تا حدی لجبازی می کند، چون این طبیعت آنهاست که اطرافشان را آزمایش کنند و بفهمند که تا کجا می توانند پیش روی کنند. با این حال، بچه ها حد و مرز خود را نمی شناسند و این وظیفه والدین آنهاست که محدودیت ها را برای آنها مشخص کند. اینجاست که نقش مدیریتی پدر و مادر شروع می شود که هرچه زودتر باشد، بهتر است.

 

راه حل چیست؟

نظم مؤثر، بهترین راه پیشگیری و همکاری با کودک لجباز است.

قانون اول: در رفتار با کودک باید ثابت قدم بود. یعنی این که شما و همسرتان باید از قبل، در مورد این که فرزندتان مجاز به انجام چه کارهایی است و چه کارهایی را نباید انجام دهد، هماهنگ باشید. و نیز باید بدانید، در صورتی که فرزندتان ازحد خود تجاوز کرد چگونه با او برخورد کنید که در این مورد نیز نیاز به هماهنگی قبلی دارد.

وقتی کودک کار خطایی انجام می دهد نباید یکی از شما کودک را دعوا کند و دیگری از او حمایت کند. همچنین نباید در مورد یک عمل کودک یک روز بی توجه باشید ولی روز دیگر به خاطر همان کار او را دعوا کنید. نتیجه آنکه روش شما باید مداوم ، مشابه، و هماهنگ باشد.

قانون دوم: وقتی کودکی لجبازی می کند، آرام اما محکم و ثابت قدم باشید. اگر این دو قانون را درست اجرا کنید، حد و حدود خود را درک می کند. داشتن برنامه ریزی روزانه برای کودک باعث می شود تا شرایطی که باعث تنش شده کم شود و کودک بفهمد که شما چه توقعاتی از او دارید. مثلاً بهتر است که برنامه غذا، ساعت خواب و دیگر مسائلی که برای شما اهمیت دارد از قبل مشخص شود تا کودک بداند که شما چه توقعی از او دارید. البته همان گونه که بچه ها موظف هستند که بدون سؤال، برنامه مورد نظر شما را اجرا کنند، شما نیز باید وقتی برای کارهای مورد علاقه کودک در نظر بگیرید. باید بدانید که کودکان دارای نظرات خاص خود هستند و می توانند برای خود تصمیم بگیرند. این مسئله بخش مهمی از شکل گیری شخصیت کودک را شامل می شود. حتی گاهی اوقات زمانی را با در نظر گرفتن نظر او و مشورت با او برای انجام فعالیت تنظیم کنید .پس این شما هستید که مسائل قابل بحث و غیر قابل بحث را مشخص کنید.

کودک

 

تا چه حد سخت گیر باشیم؟

 والدین نباید در مورد تنبیه کودکشان خیلی سهل انگار یا خیلی خشن عمل کنند. هر دو عملکرد نتایج ناخوشایندی خواهد داشت. اگر کودکی بدون آنکه فرصت کافی برای تصمیم گیری داشته باشد، جواب منفی بشنود هرگز قادر نخواهد بود که برای خود تصمیم بگیرد یا نظر بدهد. بهترین راه برای مهار کودکی که بر سر مسئله ای پافشاری می کند، اجرای سه راه حل زیر است:

• اول: آرام اما محکم و قاطع به فرزندتان بگویید که به رفتارش خاتمه دهد و دوست ندارید که این کار تکرار شود چون به هیچ وجه آن را نمی پذیرند.

• دوم: اگر از کار خود دست برنداشت به کودکتان بگویید اگر به کارش ادامه دهد، تنبیه خواهد شد. اخطار و آگاهی دادن از مراحل مهمی به شمار می رود.

•سوم: در آخرین مرحله اگر کودک به خواسته شما عمل نکرد باید تنبیه شود. اما بهتره در مورد چگونگی تنبیه هم اطلاعاتی کسب کنید که خود جای بحث دارد.

کنترل همیشگی از سوی والدین شخصیت کودک را ضعیف می کند. از سوی دیگر اگر کودک به حال خود رها شود یا به ندرت از سوی والدینش راهنمایی شود و همیشه راه خودش را برود نتیجه آن کودکی خواهد بود غیر قابل کنترل، که حرف والدینش هیچ تأثیری بر او ندارد.

 

 

 

   


عادت های بد و رفتار شما

روشهای ترک عادت

 

کودک

داشتن امید به تنهایی ، عادتهای بد کودکتان را از بین نمی برد. برای از بین بردن عمل غیرارادی عادت ، به یک برنامه مشخص نیاز خواهید داشت. در سلسله مقالات روشهای ترک عادت  ، شش روش را که ما به طور موفقیت آمیزی در طی سالها از آنها استفاده کرده ایم، مورد بررسی قرار گرفت . در مقالات قبل به بررسی 3 روش  «شکل دهی»،« شناسایی محرک» و  «خودآگاهی» پرداختیم . حال بررسی سه مود آخر : «پیشگیری پاسخ» ، «پاسخ جایگزین» و «نظارت».

 

پیشگیری پاسخ

همان طور که از نامش پیداست «پیشگیری پاسخ» ، کودکان را از انجام عادتشان باز می دارد. برای مثال مکیدن شبانه ی شست را می توان با بستن یک چوب به قسمت داخل مفصل آرنج از بین برد. این کار از نزدیک شدن شست به دهان کودکی که خوابش برده جلوگیری می کند. پیشگیری پاسخ به ترک عادت کمک می کند زیرا هر باری که جلوی عادت گرفته می شود، میل انجام آن ضعیف تر می شود.

 

در انجام این روشهای پیشگیرانه پافشاری نکنید، چون عموماً دقیق نبوده و برای استفاده ی موفقیت آمیز از آن نیاز به همکاری کامل کودکانتان می باشد.

 

 

 

 بنابراین اگر کودکتان عادت دارد  پایش را تکان دهد و نمی خواهد موقعی که دارد تکالیفش را انجام می دهد وزنه به پایش ببندند، این روش را کنار گذاشته و از سایر روشهایی که در که دیگر مقالات بخش کودک تبیان آمده است  استفاده کنید.

 

 

پاسخ جایگزین

پاسخ جایگزین رفتار یا فعالیتی است که کودکان می توانند برای جایگزین کردن یا کاهش عادتهای بد همیشگی شان از آن استفاده نمایند.

 

 

یک پاسخ جایگزین یا می تواند جایگزین رفتار عادتی شود و انجام آن را ناراحت کننده سازد یا می تواند حواس کودک را به چیز دیگری معطوف کند و انجام عادت را به تأخیر اندازد. این مسئله باعث می شود تا تعداد دفعاتی که این عادت انجام می گیرد، تقلیل یابد.

 

 

 

پاسخهای جایگزین علاوه بر این که به کودکان فعالیت جایگزینی ارائه می دهند، به آنان حس کنترل بر عادتشان را نیز می دهند.

 

 برای مثال اگر کودکان موافقت کنند که به جای مکیدن شستشان، آدامس بجوند، عمل جویدن، مکیدن شست را با مشکل مواجه می سازد و در عین حال به کودکان فرصت می دهد بین جویدن یا مکیدن، دست به انتخاب شخصی بزنند که این به نوبه ی خود عادت همیشگی را کاهش می دهد و حس کنترل بر خود را تقویت می نماید.

از تکنیکهای آرامش بخش می توان به عنوان پاسخهای جایگزین برای کاهش محرکهای تنش استفاده نمود.

 

 اگر کودکانتان عادتهای عصبی نظیر ناخن جویدن، لکنت زبان، صدا در آوردن از بند انگشت یا سایر عادتهای بدی که تحت فشار تعداد دفعاتش بیشتر می شود، دارند؛ تمرینات آرامش بخش را می توان جهت جایگزین ساختن عادت عصبی انجام داد.

 

 

 

 به محض این که کودکانتان عادت بدشان را با یک عادت آرامش بخش جدید جایگزین سازند، پاسخی برای فشارهای دایمی می یابند که به آنان کمک می کند تا به طریقی سالم تنش هایشان را برطرف سازند.

 

 

تمرینات آرامش بخش که از آن بحث می شود می تواند جایگزین عادت بد عصبی شود:

 زمانی که شما و کودکانتان از وضعیتهای فشارزا که عادت بد را تشدید می کند، آگاهی یافتید، می توانید کودکانتان را جهت انجام این تمرینات قبل از این که به این وضعیت برسند، یاری نمایید. این کار می تواند مانع از تکرار عادت شود. برای مثال زمانی که افراد خانواده هر یک سرگرم کار و تکاپو هستند، رفتار عادتی به دفعات بیشتری رخ می دهد (غالباً در زمان شام موقعی که مادر مشغول پخت و پز است یا مشغول نظافت کردن منزل می باشد یا تلفن زنگ می زند) قبل از بروز هرگونه نشانه ای از عادت به کودکانتان متذکر شوید که تمرینات آرامش بخش را شروع نمایند. این پیش بینی و آمادگی، کودکان را مسئول می کند و برای آنان روشن می سازد که قدرت جایگزین ساختن یک فعالیت مثبت را به جای نوع منفی دارند.

 

همه ی تکنیکهای آرامش بخش برای کلیه ی افراد مؤثر نیستند. به کودکانتان فرصت دهید تا هر یک از این تمرینات را انجام دهند و هر کدام که به نظرشان راحت تر می رسد، انتخاب نمایند. سپس مطمئن شوید کودکانتان هر روزه این تمرین را انجام می دهند . به طوری که هر گاه احساس فشار روحی کنند به آسانی و به طور خودکار عادت بد را با کمک این روش از بین ببرند.

 

و در آخر روش "نظارت " است که بی شک ، همان دقت در کنترل روش هایی است که برای ترک عادت های بد کودکان دلبندتان به کار برده اید .

 

 

   


روشهای جادویی برای حرف شنوی  

کودک  والدین

همه ی ما می خواهیم فرزندانمان حرف شنو باشند . خیلی اوقات ، وادار كردن بچه ها به این كه رفتار شایسته ای داشته باشند مشكل است . روش " هر چه می گویم همان است "  كه بیشتر والدین به آن متوسل می شوند ، معمولاً بی فایده است . خوشبختانه روش هایی برای اداره رفتار بچه ها وجود دارد كه بدون برخورد ، بدون اشك و قهر ، فریاد ، كتك كاری ، یا توهینِ زبانی است . در این مبحث سعی كرده ایم اصولی را ارائه دهیم كه عمل به آنها به شما و فرزندتان كمك می كند تا به هدف مطلوب برسید . شروع واقعی این گونه تربیت ، از سال های آغاز كودكی است .

1 – برخورد مثبت داشته باشید. به رفتار مناسب فرزند خود توجه كنید و در همان لحظه از آن تعریف كنید . سپس از او درخواست نمایید ( یا او را راهنمایی كنید ) تا فعالیت بعدی را انجام دهد . در این روش برای هر كاری كه كودك درست انجام می دهد امتیازی قائل شوید ، به نوعی كه گویی جادویی در كار است ، او به طور باور نكردنی ، درخواست های بعدی را اجابت می كند.  به طور مثال به او بگویید : آفرین كه یك لیوان شیر خوردی . حالا بیا كمی تخم مرغ بخور . خیلی خوب مسواك زدی . حالا بیا لباس خوابت را بپوش .

به رفتار مناسب فرزند خود توجه كنید و در همان لحظه از آن تعریف کنید.

2 – برای كنترل او به نرمی رفتار كنید. هر گاه ازكودك خود خواهشی دارید ، به سمت او بروید و به نرمی او را لمس كنید . به طوری كه حضور شما تقریباً  موافقت كودكتان را ضمانت كند . اكنون درست در جایی هستید كه فرمان شما به یك عمل تبدیل می شود . هنگامی كه خواهر و برادر مشغول نزاع و درگیری هستند ، نباید با داد و بیداد دعوا را متوقف كنید . به جای آن ، به طرف آنها بروید و صحبت كنید . خیلی اوقات همین آرامش شما برای ساكت كردن بچه ها كافی است .

اگر می خواهید موافقت كودك خود را جلب كنید كمتر از " نه مؤكد " استفاده كنید و حتی المقدور از حبس كردن او در اتاقش خودداری نمایید .

3 – فرزند خود را راهنمایی كنید . اگر او به چیزی دست می زند كه نباید دست بزند ، به او بفهمانید كه دقیقاً چه چیزهایی را می تواند لمس كند یا بردارد . اگر او روی مبل بالا و پایین می پرد ، به جای اینكه او را سرزنش كنید ، جایی را كه می تواند جست و خیز كند  به او نشان دهید . اگر فرزندتان روی دیوار رنگ آمیزی می كند ، مداد رنگی را از دسترسش دور كنید و برایش توضیح دهید كه چطور می تواند از مداد رنگی به درستی استفاده كند . اگر فرزند خردسالتان روی میز ایستاده و می خواهید او را پایین بیاورید ، به او بگویید " اجازه نداری روی میز بایستی ، خودت پایین می آیی  یا من كمكت كنم ؟ " در این صورت شما به نوعی ناتوانی های او را مهار می كنید و اعتماد به نفس از شما به فرزندتان انتقال می یابد .

هر گاه ازكودك خود خواهشی دارید ، به سمت او بروید و به نرمی او را لمس كنید .

4– فرزند خود را برای حضور در جمع آماده كنید. قبل از هر وضع جدیدی همچون سوار شدن به هواپیما یا حضور در جشن تولد ، موقعیت را برای  او شرح دهید و انتظارات واقعی خود را بیان كنید . به طور مثال بگویید : وقتی سوار هواپیما می شویم ، در آنجا صندلی مخصوص خودت را داری و باید كمربندت را ببندی . می توانی كتاب بخوانی ، چیزی بخوری یا با اسباب بازی كوچكی بازی كنی . وقتی فردا به جشن تولد می رویم ، از تو انتظار دارم شلوغ نكنی و هنگامی كه دوستت كادوهایش را باز می كند ، بنشینی و تماشا كنی .

5 – به كودك كمك كنید كه كمی جلوتر را ببیند . بچه ها در هر موقعیتی كه قرار دارند ، رویدادهای بعدی را نمی بینند و فقط در لحظه زندگی می كنند . برای همین ، هنگام گــذر از مرحله ای دیگر ، دچار مشكل می شوند . بنا براین بهتر است هنگامی كه می خواهید او را از جایی كه دوست دارد به جای دیگری ببرید ، ابتدا پنج دقیقه قبل او را مطلع كنید كه تا چند لحظه دیگر باید اینجا را ترك كنید . اگر بی خبر دست او را بگیرید و به جای دیگری ببرید باعث آزار او می شوید .

 

6 – از جایی كه برای او مشكل ساز است دور شوید. اگر هر بار با كودكتان به سوپر ماركت رفتید و با مشكلاتی روبرو شدید ، زمانی به آنجا بروید كه كسی از او نگهداری می كند . بهتر است مدت یك ماه به او فرصت دهید و او را همراه خود به خرید نبرید ، این مدت ، زمان مناسبی است كه این چرخه ی منفی بشكند و به شما و فرزندتان اجازه  دهد كه روال عادی پیدا كنید .

علت انجام هر كاری را برای كودك توضیح دهید.

7 – در هر مرحله او را راهنمایی كنید . كارهای روزمره را به طور منظم انجام دهید . لباس پوشیدن ، مسواك زدن ، باز كردن در ، تمیز كردن اسباب بازیها ، رفتن به رختخواب ، همه ی اینها مجموعه ای هستند كه  رویدادهای مهم روزانه محسوب می شوند. شما می خواهید فرزندتان هر یك را با موفقیت پشت سر بگذارد و در گذر از هر مرحله ، رفتار مناسبی داشته باشد . دقت كنید كه هر یك از مراحل رشد كودكتان در كارهای روزمره پنهان شده است . او به تدریج می تواند كفشهایش را بپوشد و یا به حمام برود . شما نخست باید او را از لحاظ فیزیكی ( در هر مرحله انجام امور روزانه ) راهنمایی كنید و بعد فقط نظاره گر باشید . مثلاً به او بگویید : " من نمی توانم لباست را دربیاورم ؛ اما تو را تماشا می كنم كه چطور این كار را می كنی ."

 8 – گاهی بعضی امور را به كودك یادآوری كنید . بچه ها به راحتی ممكن است چیزی را فراموش كنند . این وظیفه شماست كه بعضی موارد را به آنها تذكر دهید . مثلاً اگر كودك شما فراموش كرد به دستشویی برود . باید با مهربانی به او بگویید " وقت دستشویی" رفتن است . یك كلمه ی یاد آوری برای او بسیار مفید خواهد بود . به جای اینكه بگویید " اتاقت را مرتب كن " بهتر است به مورد مشخصی اشاره كنید . یعنی بگویید كتاب ها را در قفسه آبی، و اسباب بازی ها را در قفسه پایینی بگذار.  هر قدر فرمان های شما واضحتر باشد  پذیرفتن آنها برای كودك آسانتراست .

 

 9– هنگام فرمان دادن به كودك ، از دستورات واضح و روشن استفاده كنید. علت انجام هر كاری را برای كودك توضیح دهید. همانطور كه شما و فرزندتان در حال مسواك زدن هستید ، برای آگاهی او توضیح دهید كه چه كار می كنید و چرا . مثلاً بگویید : " ببین من خمیر دندان را به تمام دندانم می رسانم . می خواهم همه ی جوجوهایی كه آنجا زندگی می كنند را در بیاورم . حالا با آب ، دهانم را می شویم ، غرغره می كنم و بعد آب دهانم را بیرون می ریزم . بیا با هم این طوری مسواك بزنیم ".

 

 

 

   


بگذارید شکست راتجربه کند

جمعه 28 آبان 1389 نویسنده: هستی زمانی | نوع مطلب :روانشناسی کودکان ،

 

 

بگذارید شکست را تجربه کندکودک

تحقیقات نشان دهنده این واقعیت هستند که داشتن کودکانی شایسته بسیار مهم است اما این مسئله که چگونه کودک شما این احساس شایستگی را بدست آورد مستلزم دارا بودن آگاهی هایی است که در اینجا نكاتی را برای شما بازگو خواهیم كرد تا كودكانی شاد، مطمئن از خود و موفق داشته باشید.

 موقعیت‌هایی را فراهم كنید تا فرزندتان با شرایطی مواجه شود كه احتمال شكست در آنجا وجود داشته باشد تا این درك در او بوجود بیاید كه احساس عصبانیت، ناراحتی و ناامیدی حس‌هایی كاملا ‌طبیعی هستند كه می‌تواند كاملاً عادی باشد .

 

از كودك خود تعریف و تمجید كنید

بچه‌های كوچك واقعا به تشویق شما نیازمندند. در تمام مراحل رشد از چهار دست و پا رفتن گرفته تا دویدن و توپ بازی و نقاشی كردن، چشمان كنجكاو كودك شما در جست‌وجوی تشویق‌ها و ابراز احساسات كلامی و فیزیكی شماست. بچه‌ها همه چیز را بخوبی درك می‌كنند، ‌آنها از لحن كلام شما متوجه می‌شوند كه چه مقدار تعریف در آنها گنجانده شده است. حتی یك جمله  كوتاه «چه كار خوبی» می‌تواند به اندازه «من تا بحال چنین كاردستی خوبی ندیده‌ام» تاثیرگذار باشد، مشروط بر اینکه از لحن كلامی مناسبی استفاده كنید.البته توجه داشته باشید كه در قبال انجام وظایف روزانه این‌کار را نکنید. به‌طور مثال پس از مسواك زدن دندان‌ها و یا قراردادن لباس‌ها در كمد فقط به یك «متشكرم» ساده اكتفا كنید.

کودک

كودكتان را نجات ندهید

خیلی طبیعی است كه شما به عنوان یك مادر یا پدر دلسوز نگران كودكتان باشید تا اتفاقی برایش نیفتد، احساس ناامیدی نكند و در كارهایش دچار اشتباه نشود. اما بهتر است بجای نگرانی موقعیت‌هایی را فراهم كنید تا فرزندتان با شرایطی مواجه شود كه احتمال شكست در آنجا وجود داشته باشد تا این درك در او بوجود بیاید كه احساس عصبانیت، ناراحتی و ناامیدی حس‌هایی كاملا ‌طبیعی هستند كه می‌تواند كاملاً عادی باشد و نباید از مواجه با آنها بترسد. او باید یاد بگیرید خودش از پس مشكلات بر بیاید نه اینكه انتظار داشته باشد تا شما تمام سنگ‌ها را از جلوی پایش بردارید و مسیر را هموار كنید. باید اعتماد به نفس بچه‌های كوچك را طوری تقویت کنید كه بدون نگرانی از شكست و سرزنش‌های شما ریسك كنند و شانس بازی در نقش‌های جدید را داشته باشند. حتی بد نیست اگر عمدا در کارهای خود اشتباهات کوچکی را بگنجانید و با خونسردی نحوه اصلاح آنها را به کودکتان نشان دهید تا احساس بهتری از مواجه با مشکلات در او ایجاد شود.

 

اجازه دهید خودش تصمیم بگیرد

وقتی فرزند شما از همان سال‌های اولیه زندگی شانس تصمیم‌گیری و انتخاب را داشته باشد، به مرور برای نشان دادن قضاوت‌ها و تصمیمات خود اعتماد به نفس لازم را بدست خواهد آورد. برای اینکار شرایطی را فراهم کنید تا کودکتان چند گزینه برای انتخاب کردن در اختیار داشته باشد. برای مثال قدرت انتخاب او را بین دو غذای مختلف مورد آزمایش قرار دهید.

توجه داشته باشید كه در قبال انجام وظایف روزانه این‌کار را نکنید. به‌طور مثال پس از مسواك زدن دندان‌ها و یا قراردادن لباس‌ها در كمد فقط به یك «متشكرم» ساده اكتفا كنید.

 

 

 همیشه نیمه پر لیوان را ببینید

اگر تصور می‌کنید فرزند شما خیلی زود ناامید می‌شود، به او کمک کنید تا نسبت به مسائل خوش بین باشد. البته افزایش میزان خوش‌بینی کاملا با خوش‌بینی کاذب تفاوت دارد. به‌جای اینکه با استفاده از الفاظ و کلمات زیبا او را فقط به دیدن جنبه‌های مثبت قضیه تشویق کنید بهتر است او را به تفکر درباره راه‌هایی جدید برای حل مشکلات و نزدیک شدن به ایده آل‌هایش تشویق نمایید. مثلا اگر در مسابقه نقاشی به نتیجه دلخواه نرسید، لازم نیست با تعریف و تمجیدهای بیجا از او یک پیکاسو بسازید، بلکه با پیشنهاد یک برنامه ساده و عملی سعی در افزایش مهارت‌های وی داشته تا در دفعات بعدی شانس برنده شدن او را افزایش دهید.

 

 

را

   


رفتار نامناسب بچه

جمعه 28 آبان 1389 نویسنده: هستی زمانی | نوع مطلب :روانشناسی کودکان ،

 

با رفتار نامناسبش چه کنیم؟کودک

دلایل مختلفی برای بروز رفتار نامناسب وجود دارد. همچنین « اقتضای سنی» می‌تواند عامل رفتارهای نامناسب باشد. این گونه رفتارها غالباً در صورت برخورد مناسب، تصحیح می‌گردند. باید به یاد داشته‌باشیم که پذیرش رفتارهای نامناسب، کار عاقلانه‌ای نیست. پیامی که با پذیرش رفتار نامناسب به کودک انتقال می‌یابد این است که باور می‌کند که رفتارش بد نیست و برای دیگران اهمیتی ندارد.

 

 معمولاً این جملات و عبارات برای توجیه رفتارهای ناپسند کودکان شنیده می‌شود:

*  بچه است دیگه

*  بزرگ می‌شود خوب می‌شود

* اقتضای سنش است

با وجودی که مرتب شاهد این گونه رفتارها هستیم امّا بی‌تفاوت بودن و اقدامی نکردن، کار درستی نیست. دلیلی برای پذیرش رفتارهای نامناسب و یا انتظار آن‌ها را داشتن، وجود ندارد. فکر نکنید که کاری نمی‌توانید انجام دهید. این اشتباهی است که غالباً صورت می‌گیرد.

ما باید رفتار کودک را درک کنیم و کمک کنیم با تأثیر مثبتی که می‌گذاریم، آن رفتار تصحیح شود.

متأسفانه، نادیده انگاری و چشم بر هم گذاشتن در مقابل رفتار کودک، کار آسانی است امّا باید بدانیم که با این کار، آن رفتارها ادامه می‌یابد و در بسیاری موارد بدتر و شدیدتر هم می‌گردد.

هدف و منظور از رفتارهای نامناسب را تعیین کنید:

نوعاً چهار دلیل برای رفتارهای نامناسب وجود دارد:

* توجه

* انتقام

* قدرت

* نمایش ناتوانی

توجه: هنگامی که کودک نتواند توجه شما را به خود جلب کند ، غالباً به انجام رفتارهایی می‌پردازد تا جلب توجه کند.

 

انتقام: هنگامی که کودک به دلیلی حس کند که او را دوست ندارند ، برای جلب توجّه به انتقام جویی می‌پردازد. هنگامی که کودک به دیگران و یا احساسات آن‌ها آسیب می‌رساند حس می‌کند که آدم مهمی است.

قدرت: این گونه کودکان نیاز دارند که « رئیس » باشند. آن‌ها فقط هنگامی احساس قدرت می‌کنند که رئیس باشند. تلاش برای کسب قدرت در این شرایط افزایش می‌یابد.

نمایش ناتوانی: این گونه کودکان معمولاً دارای سطح کمی اعتماد به نفس هستند و چون فکر می‌کنند کاری از دستشان ساخته نیست، در مقابل سختی‌ها زود تسلیم می‌شوند. آن‌ها غالباً حس این که کاری را با موفقیت انجام دهند ندارند.

پس از آن که هدف و منظور از رفتار نامناسب را تشخیص دادید ، حال می‌توانید نسبت به تغییر آن اقدام کنید. به طور خلاصه، چیزهایی که باید به منظور تغییر رفتارهای نامناسب به خاطر داشته باشید به قرار زیرند:

* همیشه با کودکانتان رفتار احترام‌آمیز داشته باشید. در نهایت، رفتار احترام آمیز شما، احترام متقابل به همراه خواهد داشت. همیشه رفتاری که دوست دارید از آن‌ها ببینید را خودتان انجام دهید.

* کودکتان را تشویق کنید که اعتماد به نفسش را تقویت کند. به او القاء کنید که دوستش دارید و به رفتارهای مناسبش توجه نشان دهید.

* هرگز خود را درگیر قدرت‌نمایی‌های او نکنید. از عصبانی شدن خودداری کنید و تلافی نکنید.

* باور کنید که تمام رفتارهای نامناسب، ریشه در نیاز به توجه دارند.

 

 

 

   


درباره وبلاگ


آخرین پستها


نویسندگان


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات